Jak si vybrat vhodné podzimní a zimní osvětlení?

Společně s příchodem podzimu a nadcházející zimou se začínají dny neustále zkracovat a v našich domovech panuje větší tma. Jaké světlo je pro tato roční období nejideálnější?

Faktory, které jsou pro výběr správného osvětlení klíčové

Než vyrazíte do obchodu se svítidly, dobře si rozmyslete následující faktory:

  • Jakou teplotu světla hledáte?
  • Jaká intenzita osvětlení je pro vás nejvhodnější?
  • Jaký typ svítidla chcete?
  • Jaké jsou vaše požadavky na spotřebu?

Jakmile si dokážete na každou z výše zmíněných otázek odpovědět, můžete se vydat na nákup. A proč jsou právě tyto čtyři otázky klíčové?

Ideální teplota světla pro podzimní a zimní měsíce

Co se teploty světla týče, rozlišujeme celkem tři typy:

  • teplé
  • neutrální
  • studené

Pro podzimní a zimní období je jednoznačně nejlepší teplé světlo, které dokáže navodit útulnou atmosféru a působí navíc zklidňujícím dojmem. V kuchyních je ovšem lepší sáhnout po neutrálním světle, jež dokáže podpořit soustředění. Studené světlo obecně není do domovů vhodné, protože je velmi chladné, neosobní a rozhodně se o něm nedá říci, že je útulné.

Hrajte si s intenzitou světla

Velmi praktické je mít možnost nastavit si různé intenzity osvětlení. Toho můžete docílit dvěma způsoby. Buď tak, že si pořídíte speciální stmívatelné osvětlení, k jehož instalaci potřebujete speciální stmívač. Osvětlení v místnosti si tak můžete nastavit vždy podle aktuální nálady a situace. Jestli se vám ovšem nechce pořizovat rovnou stmívač, docílíte různé intenzity světla v pokoji tak, že do něj jednoduše nainstalujete více typů svítidel. Kromě stropního osvětlení jsou praktické také stolní a stojací lampy, s jejichž pomocí pokaždé docílíte té správné intenzity.

Vhodné typy svítidel

Každé svítidlo má svou jasně danou funkci, a proto musíte vždy zdroj světla vybírat s ohledem na to, jaká od něj máte očekávání. Stropní svítidla ozáří celý prostor, ale nejsou vhodná na čtení a nedokážou vám vytvořit tu správnou útulnou atmosféru, po které v kratších dnech toužíte. Naopak dekorativní svítidla jsou od podzimu do zimy těmi nejlepšími společníky v interiéru. Potěšte se zapálenými svíčkami, světelnými řetězy a rozsvícenými lucerničkami. Od podzimu do zimy budete pravděpodobně většinu večerů trávit doma, a proto není od věci obklopit se předměty, které vám budou přinášet radost. Při výběru svítidel se zaměřte také na výběr vhodného materiálu. Dřevo je například skvělým materiálem, neboť opět dokáže interiéru dodat na útulnosti.

Zvažte spotřebu

Velkou roli při výběru osvětlení samozřejmě hraje také jeho spotřeba. Oblíbené jsou LED žárovky, které jsou považovány za ty vůbec nejúspornější. Zároveň mají také dlouhou životnost a snadno si vyberete z jejich široké nabídky, neboť se vyrábějí snad ve všech teplotách a barvách. Spotřebu energií snížíte také tím, že se přes den pokusíte dostat do interiéru co nejvíce přirozeného světla a rozsvěcet skutečně až tehdy, kdy zajde slunce a bude to zcela nezbytné. Pomoci vám k tomu mohou lehké závěsy, přes které se snadno dostanou sluneční paprsky. Naopak ty těžké oceníte večer, kdy je zatáhnete a lépe tak udržíte teplo v místnosti.

Pohrajte si s výběrem vhodného podzimního a zimního osvětlení a proměňte svůj domov v bezpečný a dobře osvícený přístav. S teplým světlem dosáhnete větší útulnosti a pomocí stmívačů či kombinace více typů svítidel si zase budete moci pohrát s jeho intenzitou.  V chladných měsících, kdy slunce pozdě vychází a naopak velice brzy opět zapadá, se neobejdete ani bez svíček, světelných řetězů a dalších typů dekorativního osvětlení.

Zdroj textu: www.gdchome.com, 194crafthouse.com

Zdroj foto: www.freepik.com